Nebeský vězeň je hlavně slib přátelství

„V dálce na vrcholu kopce Montjuïc, se vypínal temný hrad, jako přízrak číhajícího dravého ptáka, jenž ostřížím zrakem přehlíží město pod sebou.“ str. 267

Barcelona, zima a příběh, který je téměř starý jako lidstvo samo. Láska, nenávist, touha po moci, nezlomné přátelství, nové začátky a útěk z vězení, ze kterého nelze uniknout. Ano podobnost s příběhem hraběte Monte Christo tu bije do očí, ale na atraktivitě příběhu to neubírá. Ba naopak.

S Nebeským vězněm jsem se vrátila do města, které je mi dobře známé. A k postavám, se kterými se už nějakou dobu potkávám.

„Vždy jsem věděl, že se do těchto ulic jednou vrátím, abych vyprávěl příběh muže, jenž přišel o duši i o jméno mezi stíny tehdejší Barcelony pohroužené do neklidného spánku za oněch popelavě šedivých časů plných ticha. Tyto stránky jsou psány ohněm, pod záštitou města zatracenců.“ str.7

Volnější pokračování světoznámému románu Stínu větru čtenáře tentokrát blíže seznamujeme s Fermínem, který byl vězněm pod Montjuïckým hradem. Kromě toho se nám nečekaně odkrývá další mnohem temnější příběh, na který se málem zapomnělo, a který měl zůstat minulostí.

Tajemství, které ovlivní nejeden život.

Prostřednictvím knihy se dozvíme víc o temné historii Barcelony, o hrůzách, které nastaly, když v čele Španělska stanul generál Francisco Franco. Získáme nový pohled na tuto zemi. Na její utrpení a beznaděj. Zjistíme, že nejděsivějším místem v Barceloně byla právě pevnost Montjuïc.

Autor: Carlos Ruiz Zafón

Katalánský spisovatel, novinář a scénárista. Jeho nejslavnějším románem se stal Stín větru, který ve světě způsobil šílenství zvané zafónománie. Na ten pak navázaly Andělská hra, Nebeský vězeň a Labyrint duchů.

Dětství prožil v Barceloně, ale v současnosti žije v Los Angeles, kde píše scénáře. Dřív psal do novin, jako jsou El Pais nebo La Venguardia. Svůj první román Kníže z mlhy napsal, když mu bylo dvacet sedm let.

Děj:

Nebeský vězeň je jednou z knih, které napsal Julián Carax. Hrdina románu Stín větru. Ale Vězeň není o Caraxovi. Je o slibu, který dal jistý Fermín Romero de Torres svému pološílenému příteli Davidu Martínovi v době, kdy byli oba vězni pod hradem Montjuïck.

Vše se zdá být na dobré cestě, Fermín se má ženit a jediným vážným problémem jsou jeho chybějící doklady. Oficiálně je totiž pro úřady mrtvý. Jenže jednoho dne do knihkupectví Sempere a synové vejde cizinec, který si koupí knihu Hrabě Monte Christo a otevře příběh, který měl zůstat zapomenutý. Fermín se vrací do minulosti, která je úzce spjata s rodinou Sempere.

Náhodné setkání Fermína a Daniela nebylo tak náhodné. Fermín odhalí svému nejlepšímu příteli a chráněnci celý svůj životní příběh, který je velmi úzce spojen s ním samým.

Mezitím vším si prochází Daniel menší krizí, ta se vyřeší sama, ale nakonec se ukáže, že největší obavy Fermína Romera de Torres se naplnily a Daniel se stal středem zájmu velmi nebezpečného muže, který ovlivnil jeho život ještě předtím, než si toho byl mladý knihkupec vědom.

O knize:

Příběh Fermína a jeho cesty k Danielovi čtenáři rozšířil pohled na celý příběh, který se nám začíná rozvětvovat jako ovocný strom. Autor nám dává spoustu odpovědí, ale to by nebyl Zafón, aby během toho všeho nevyvstaly nové otázky. Jestli jste si mysleli, že nic není jako životní příběh Juliána Caraxe, tak se seznamte s Davidem Martínem a Isabellou Sempere. To díky nim vyvstanou další, naléhavější otázky, které vám bodu vířit hlavou.

Zafón totiž odkryje krutou minulost a my zjistíme, že spisovatel Carax nebyl jedinou tragickou postavou této katalánské série. Možná, že na první pohled se tváří Nebeský vězeň jako červená knihovna, ale úzkost a zoufalost z lidského bytí ze stránek doslova sálá. A i když nedosahuje takové úrovně jako jeho mnohem slavnější předchůdce, stojí za to si ho přečíst.

„Žebrák, stín, postava, které si nikdo nevšímá a které se každý pohledem vyhne. Fermín, můj ochránce a přítel.“ str. 189

Pomalu a nenápadně se v knize propojuje děj Stínu větru a Andělské hry. A je pravda, že si nejsem úplně jistá, jestli člověk, který nečetl před Nebeským vězněm jednu z těch dvou knížek, se nebude ztrácet. Přeci jen jsou tam letmé zmínky o Caraxovi i Martínovi.

Zafón se přesto opět projevil jako mistr vypravěč, který svého čtenáře během celé knihy napíná a překvapuje. Tentokrát nám nabídl zápletku hodnou Juliána Caraxe. A samotný konec Nebeského vězně nám slibuje ještě napínavější pokračování.

Na konci tohoto dílu se musíme ptát, jestli se Daniel nestane další tragickou postavou, která ztratí úplně všechno. A to je důvod, proč se s nadšením vrhnu na poslední díl. Snad brzy vyjde.

„Mezi náhrobky se zvedal mírný vítr, muže po tváři pohladí dech prokletí.“ str. 286

Originální název: El Prisonera del Cielo
Autor: Carlos Ruiz Zafón
Překlad: Athena Alchazidu
Rok vydání: 2013
Počet stran: 288
Za mě: 7,5 z 10

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: