Dekadentní poezie pod rouškou noci

Čtvrteční podvečer patřil projektu Spisovatelé do knihoven, který se tak přehoupl do své druhé poloviny. Tentokrát k nám dorazila se svou osobitou tvorbou Kateřina Rudčenková. V komorní atmosféře čítárny jsme si vyslechli její dekadentní básně s erotickým nádechem ze sbírek Chůze po dunách a Popel a slast.

Tento jedinečný zážitek završila povídkou, která je součástí nově připravované publikace, na které Rudčenková v současnosti pracuje. Zároveň svým posluchačům prozradila, že ji inspirují vodní plochy.  Většinu svých básní totiž sepsala právě u vody, ať už v Čechách, Chorvatsku nebo Litvě. Možná, že další báseň vznikne u naší Bílé vody.

Kateřina Rudčenková patří mezi významné a oceňované české autory. Své první básně publikovala už v roce 1998 v Literárních novinách. V roce 2003 získala za sbírku Není nutné, abyste mě navštěvoval německou básnickou Cenu  Huberta Burdy, která je pravidelně udělovaná mladým východoevropským básníkům. Kromě několika sbírek básní napsala v roce 2006 divadelní hru Niekur, za kterou získala prestižní Cenu Alfréda Radoka. A v roce 2008 ji uvedlo divadlo Ungelt v hlavních rolích s Helenou Dvořákovou a Miroslavem Etzlerem. Ani její poezie však nezůstává pozadu. V roce 2014 získala za sbírku Chůze po dunách Magnesii Literu. Její básně jsou přeloženy do dvaceti jazyků.

Už ale samotný život Rudčenkové by vydal minimálně na povídku. Absolvovala Konzervatoř Jaroslava Ježka obor Tvorba písňových textů a scénáře, k tomu získala inženýrský titul na Provozně-ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze. Přesto se tato česká básnířka, prozaička a dramatička v současnosti živí jako korektorka a redaktorka v časopise.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: