Křehká duše…

Zajímavá přednáška chodovského Science Café, obohacená o promítání dokumentu se uskutečnila v knihovně v prvním prosincovém týdnu, takže těsně před největším stresem z vánočních příprav. Snad i proto se hodilo, že v programu zaznělo i to, kde hledat pomoc, když nás zradí duševní zdraví.

Naše pozvání přijaly odbornice Mgr. Veronika Mašková pracující pro Fokus Mladá Boleslav a zároveň pro NUDZ jako regionální specialista destigmatizace a Bc. Edit Kunertová, DiS. z ministerstva zdravotnictví z resortu péče o duševní zdraví.

Edit Kunertová představila reformu psychiatrické péče a informovala nás o číslech týkajících se našeho regionu a péče o duševně nemocné. Ukázala nám, že to co trápí náš region není jen nedostatek ambulantní péče nebo odborníků jak pro dospělé, tak především pro dětské pacienty, ale i přístup k duševně nemocným nebo způsob jakým jsou naši pacienti ošetřováni až v daleké jediné spádové nemocnici v Dobřanech. Přímo u nás poskytuje odbornou ambulantní péči a několik akutních lůžek jen nemocnice v Ostrově, což je zoufale málo. To, co si klade za cíl reforma v našem kraji, je především přiblížit odbornou péči potřebným a poskytovat jí v místě, kde klienti a pacienti žijí a mohou tak zůstat tam, kde jsou jejich nejbližší a kde se cítí dobře.

Pozitivní změny ale už postupně nastávají, protože v poslední době došlo v regionu k otevření několika specializovaných zařízení – center duševního zdraví (CDZ). Pro lidi, kteří mají potíže s duševním zdravím existuje takové místo i v Karlových Varech na Plzeňské ulici (u Dvorského mostu). Pracuje tam několik psychiatrů, klinických psychologů, case managerů a především peer konzultanti. To jsou lidé, kteří mají vlastní zkušenost s duševním onemocněním a mohou mnohem účinněji poskytnout radu nebo útěchu potřebným.

Veronika Mašková nám vysvětlila, jak je možné, že valná většina populace má s duševně nemocných strach a při otázce, zda by někdo chtěl duševně nemocného za souseda, jsou odpovědi obvykle zamítavé a v mnoha případech i velmi negativně komentované. Ten důvod je často velmi prostý. Léčebny byly stavěny na odlehlých místech, aby se komunita s pacienty nestýkala. Ta tak ani netušila, jak se o pacienty pečuje a jací vlastně jsou. A věci neznámé jsou pro nás tím, co často vzbuzuje strach a obavy. Veřejné sdělovací prostředky tomu všemu navíc velkou měrou napomáhají, protože se téma duševního zdraví často zmiňuje pouze jako atraktivní téma v negativní rovině v rubrikách černé kroniky.

Tím vzniká velká propast mezi zdravými a nemocnými. Na první pohled totiž psychicky nemocné od těch, kteří mají rýmu, frakturu nebo dokonce rakovinu nepoznáte. Ale někteří trpí velmi podobně. Traumaty, depresemi a mnohými dalšími těžkými obtížemi, které je omezují často nejen v pohybu v prostoru fyzickém ale i sociálním.

Velmi pěkně tohle ilustroval filmový dokument, který nám obě dámy pustily. Film ukázal transformaci italského ústavu pro duševně nemocné na okraji města. K přerodu na otevřené místo, plné porozumění, touhy po uzdravení a pomoci, pomohl obrovskou měrou osvícený lékař, který pochopil, že ústav fungoval spíše podobně jako vězení než jako nemocnice. Jeho aktivita postupně přerostla v reformu zdravotnictví v této oblasti a ta se stala velkou inspirací nejen pro další italská města, ale i pro transformaci péče o duševně nemocné po celé Evropě.

Část publika v knihovně byla dokumentem pohnuta a pak příjemně překvapena po zajímavém rozhovoru s peer konzultantem z Chodova. Lépe snad naše poslední prosincové SC snad ani nemohlo dopadnout, protože bylo na publiku vidět, jak někteří z nich přemýšleli nad vlastním postojem k duševním onemocněním a na lidmi trpícími psychickými potížemi. Vždyť, čím zdraví mohou přispět k tomu, aby se nemocným dařilo lépe? Nejdůležitější je pochopení, pomoc pak už může přijít z jakékoliv strany mnohem snáz. A je dobré si pamatovat, že i rozhovor s někým blízkým, může být formou terapie.. 🙂

Pro případné zájemce zde uvádím odkazy:

Filmový dokument – Bylo jednou jedno město bláznů (Itálie 2010)  ČSFD 

Centrum duševního zdraví – kontakty   CZD Karlovy Vary     CZD Cheb

O reformě psychiatrické péče se dozvíte zde

peer-maskova-kunertova.jpg

Na fotografii z videozáznamu Chodov TV je peer konzultant, V. Mašková a E. Kunertová.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: