Joker

Jokera jistě není třeba dlouze představovat. Tahle komiksová postava ze světa DC vznikla před více, než sedmdesáti lety. Jeho tvůrci jsou, Bob Kane, Bill Finger a Jerry Robinson. Joker, tedy hlavní nepřítel slavného Batmana, je dnes už naprostou klasikou mezi záporáky. V komiksech i v některých předešlých filmech ho bezpečně poznáte podle fialového obleku, zelených vlasů a klaunsky nalíčené tváře. Velmi specifickým znamením je jeho šílený smích. A šíleného smíchu si během nového dvouhodinového filmu z pera Todda Phillipse (Pařba ve Vegas) užijete mnoho, ale vám při něm spíše ztuhne úsměv.

Hlavního hrdinu, Arthura Flecka opravdu geniálně zahrál Joaquin Phoenix. Phoenix (Walk the line, Gladiátor) je americký herec, striktní vegan a bojovník za práva zvířat s pohnutým životním osudem. Za svou kariéru získal tři nominace na Oscara a tu čtvrtou (za Jokera) téměř jistě promění. Je až neuvěřitelné, jak dokáže výborný herec ztvárnit postavu blázna, který se snaží být komikem, ale jediné, co dokáže, je zoufale napodobovat ostatní a ani to mu vlastně nejde.

Joker opravdu vyniká a mezi ostatními komiksovými filmy nemá konkurenci. Tohle psychologické drama, které není obaleno stovkami zvláštních efektů, nadpřirozených schopností ani není skryto za svaly nebo krásnou tváří hlavního hrdiny, vás dostane do kolen.

Nejprve poznáte nevinného Arthura Flecka, zlomeného muže, kterého budete od začátku litovat, ať už pro jeho psychickou poruchu, která vyvolává nekontrolovatelné záchvaty smíchu nebo pro všechny ty klacky, které mu život hází rovnou pod nohy. Arthur si vydělává jako klaun a žije se svou matkou. Kvůli své poruše navštěvuje psychiatra a o jeho stále se zhoršujícím stavu úžasně vypovídá věta, která zazní na jednom z jeho sezení:„Ptáte se mě, jestli mám nějaké negativní myšlenky, všechno co mám, jsou negativní myšlenky.“

Tíseň, kterou člověk cítí od samého začátku filmu, každou minutou sílí s prohlubujícím se Arthurovým šílenstvím. Fleck už zkrátka nedokáže žít v prohnilé společnosti, která ho neustále utlačuje a rozhodne se vyřídit si účty se všemi, kteří mu ublížili. Jeho brutální činy vyvolají revoluci, a tak se v Gotham City rodí nová hvězda podsvětí a anarchie.

Nový Joker rozhodně není akční film, který potřebuje mnoho násilných scén, aby se vám dostal hluboko pod kůži. Pokud jste příznivci temnějších žánrů, budete milovat Phoenixe a jeho pohledy, při kterých máte pocit, že vidí přímo do vás a smích, který vám pokaždé způsobí husí kůži a vyvolá ve vás pocit nekomfortu a nejistoty.

Aby výsledek byl perfektní, je zapotřebí vše dokreslit dokonalou hudbou, což se tomuto snímku opravdu podařilo. Pokud se na film podíváte, větu „Máma mi vždycky říkala, abych se usmíval a nasadil šťastnou tvář.“ už jen těžko vymažete z paměti. Tak co, máte odvahu pohlédnout do tváře naprostému šílenství?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: