Zářijová přednáška o migraci

 září připravila knihovna v Chodově pro své návštěvníky ve spolupráci s Charitou ČR přednášku dvou významných odborníků na téma, které hýbe celým současným světem. O migraci totiž přijela pohovořit novinářka Markéta Kutilová, kterou můžete znát díky televizním reportážím ze Sýrie, Libye a dalších krizových oblastí. Ty jsou pro mnohé uprchlíky i migranty výchozími zeměmi, odkud se vydávají na často nesmírně nebezpečnou a celé rodiny finančně ruinující cestu do vysněné Evropy.

Ještě, než ale došlo na samotnou přednášku, dostalo se posluchačům zevrubného vysvětlení pojmů, kdo je uprchlík a kdo migrant, neboť laická veřejnost je tímto často uváděla v omyl i veřejnými sdělovacími prostředky. Následné názorové třenice ve společnosti, které eskalují mnohdy až v nenávistné reakce k porozumění celkové situace rozhodně nenahrávají.

Kutilová popisovala nejen nejčastější trasy běženců do cílových destinací na západě Evropy, ale i důvody, které je motivují pro podstoupení strastiplných cest přes nebezpečná území. Vysvětlovala mimo jiné, jak se kvůli migrační krizi markantně zvýšil obchod s lidmi, jak probíhá a že se podle některých odborníků vyšplhal výnosností i před obchod se zbraněmi nebo drogami. Vlastní zkušenosti novinářky dokreslily obraz naplněný obyčejnou všech lidí bez rozdílu, zajistit lepší budoucnost svým blízkým v rodné zemi i za cenu velkého osobního strádání mimo domov.

Druhým odborníkem, který navštívil knihovnu byl politolog a odborník na rozvojovou problematiku pan Radovan Dluhý-Smith. Zasadil Markétinu přednášku do historického kontextu v celosvětovém měřítku a návštěvníkům se tím otevřel další pohled na to, proč lidé opouštějí své domovy. V současnosti se totiž za ozbrojenými konflikty mezi jednotlivými etniky či národy skrývají zájmy třetích stran. Často jde o nerostné bohatství, zdroje surovin nebo strategická poloha některých území, které ovlivňují životy právě těch nejchudších obyvatel. Lidská práva nebo politické zřízení je obvykle něco, co je pro významné hráče na politické mapě světa až to nejposlednější.

Oba přednášející přinesli návštěvníkům knihovny nejen zajímavé informace a osobní zkušenosti o problematice migrace, které se v mainstreamových médiích jen tak nedozvíme, ale i poselství o lidské solidaritě a občanském postoji každého z nás.

V současné době s velkým nasazením přináší Markéta Kutilová s Lenkou Klicperovou reportáže ze Sýrie, která čelí jedné z nejhorších krizí ze strany Erdoganova Turecka… (Mimochodem, obě dámy společně napsaly několik úžasných knih: Islámskému státu na dostřel I. a II. a nedávno pokřtily svou třetí knihu Ve válce.) Jedna z jejich posledních reportáží byla odvysílána v pořadu Reportéři ČT a najdete ji pod tímto odkazem. Chcete-li vědět víc, podívejte se na rozhovor na DVTV, který najdete zde. Mimochodem, Markéta Kutilová je velice aktivní také na Facebooku a její veřejné příspěvky lze sledovat.

Radovan Dluhý-Smith, pracuje pro Katedru rozvojových a enviromentálních studií na UPOL a mimo jiné publikuje své texty na blogu Respektu a často komentuje současné dění i pro televizi. Jeden z jeho posledních komentářů najdete například pod tímto odkazem.

Rádi bychom oba odborníky pozvali k nám do knihovny i v budoucnu, protože považujeme za důležité seznamovat veřejnost (nejen) s aktuálním děním ve společnosti a to co nejobjektivněji, fundovaně a nezkresleně.

Fotografie z krizové oblasti v úvodu článku je z archivu Markéty Kutilové a Lenky Klicperové.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: