Forenzní Science Café

Ve středu večer se opět knihovna proměnila ve vědeckou kavárnu, když přivítala významnou odbornici Mgr. Halinu Šimkovou, které moc děkujeme za návštěvu a povzbuzující slova organizátorům našeho SC!

 

Krátkou reportáž Chodov tv o přednášce můžete vidět zde

 

Vědkyně, která šestnáct let působila jako kriminalistická znalkyně v oboru analýzy DNA a má za sebou studia genetiky a antropologie, se v současné době kromě forenzní genetiky věnuje především aplikaci bayesovské inference ve forenzních vědách. A na toto téma si připravila velice originální prezentaci. Naštěstí pro všechny přítomné posluchače, zvolila přednášející velmi civilní a neformální způsob pro přiblížení svého oboru.

 

Poměrně obsáhlé téma, které znělo Forenzní věda a váha důkazů, zaujalo opravdu početné publikum, které neustávalo s dotazy ani po skončení samotné přednášky a Šimková neúnavně a v přátelském avšak dokonale fundovaném tónu odpovídala. V úvodu přednášky nám vědkyně vysvětlila, jakým způsobem pracuje mozek a jak vyhodnocuje zážitky a jevy kolem sebe a to prostřednictvím tzv. pomalého nebo rychlého myšlení. Zajímavé bylo i to, jak mohou různí lidé chápat slovní hodnocení nebo popis, zvlášť když je emocionálně zabarven. Stačí jen slovo nevěra, které každý člověk vnímá jinak. Stejně tak je tomu i u pravděpodobnosti, která u hodnoty důkazů hraje nejvýznamnější roli a pokud není vyjádřena v co nejpřesnějších hodnotách, je nedorozumění mezi advokátem soudcem na světě.

vc3bdstc599ic5beek.jpg

V další části si přednášející naprosto získala všechny přítomné, když i velice komplikované jevy a metody vysvětlovala na často vtipných příbězích ze svého života nebo věděcké praxe. Skvělým způsobem, za použití středověkých pověstí, pak přiblížila Bayesovu větu. Což je vlastně velice jednoduchý vzorec, kterým se dá spočítat s velkou přesností pravděpodobnost jevů, situací či shod. A to nejen na poli forenzní vědy, kde se již běžně používá pro porovnávání důkazů v trestním a soudním řízení, ale i v běžném životě. Dozvěděli jsme se totiž, že tato metoda je vlastně už desítky let používána při programování elektroniky. Například pro lékařskou analýzu v zobrazovacích zařízeních jako jsou MRI, CT a podobně, nebo třeba v Muskově Space X.

 

Science Café Chodov má za sebou další přednášku, ale 25. listopadu se může široká veřejnost těšit na další. Knihovnu v Chodově navštíví MUDr. Soňa Hamousová, která bude vyprávět o prevenci vzniku cukrovky a dalších civilizačních chorob.

 

Mimochodem, už jsme požádali paní Šimkovou, zda by k nám ještě někdy nepřijela a souhlasila! Tentokrát by ráda přednášela o genetice. Budeme se těšit!

73024540_395210744755732_2481764998506872832_o

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: