John Wick 3

Důvodem proč mi trvalo napsat tuhle recenzi tak dlouho, byla prostá otázka: „Co to sakra bylo?“ Myslím, že film ze všech nejlépe popsal pán, který seděl v kině za mnou. Při začátku prohlásil „Ty“ a pak už jsem slyšel jen nekončící výčet nadávek a vulgárních výrazů, prokládaný nadšeným „oooooo“ nebo znechuceným, ale stále nadšeným „uuuuu“. Kdybych měl článek napsat tak, jak ho mám v hlavě, byl by naprosto nekorektní, nechutný a nepublikovatelný. A přesně takový je nový John Wick. Ten film prostě není pro slabé povahy a pokud vás už předchozí díly nutily zavírat oči, tak je možné, že tady je ani neotevřete a to je škoda, protože podívaná je to parádní.

John ušel vážně dlouhou cestu a udělal neskutečný kus práce. Nejlepší bude si srovnat čísla všech tří filmů. Takže: John Wick 1 stál zhruba 30 milionů dolarů a vydělal něco přes 75 mil. To samo o sobě na pokračování nestačilo. Až prodeje DVD a Blu-ray disků nakoply studio k odklepnutí rozpočtu pro další díl. To už fanoušci vytvořili ze zabijáka téměř legendu a kultovní postavu. Druhý díl stál jen o deset milionů víc, tedy 40, přesto vydělal celkově přes 170 milionů dolarů. Dvojka byla větší, lepší, brutálnější a fanoušci ji znovu milovali a tak přišel bez váhání díl třetí. Rozpočet trojky se mi nepodařilo najít, některé zdroje uvádějí znovu 40 mil, některé 50 a některé i přes 70 milionů. Ať tak či tak, třetí díl má už teď na kontě víc jak 180 milionů dolarů a další budou přibývat, skoro 57 jich do kasy přistálo hned první víkend a to je na film s tím nejdrsnějším možným ratingem (tedy R) úžasný počin.

To, že se nikomu z týmu, který Johna Wicka vytváří, nechce končit, je věc jasná a pochopitelná. Ale má to opravdu smysl a jak je na tom s kvalitou zatím poslední díl?

Je těžké hodnotit. Prvních pár desítek minut jsem hltal s údivem a otevřenou pusou a jsem si jistý, že vy to budete mít podobně. Akce byla dokonalá, jeden zajímavý nápad střídal druhý, každý další úder byl brutálnější než ten před ním a každá další scéna měla na to stát se legendární. Obzvlášť svěže film působí i díky tomu, že nepoužívá počítačové efekty na každý kotrmelec, jako to dělají jiné akční filmy. Takové tempo samozřejmě celovečerní film nemůže vydržet a tak i John musel zvolnit a nadechnout se, bohužel.

Zvolní, nadechne se a znovu se rozeběhne, ale zběsilý a návykový rytmus, který nastavil se mu překonat, ba ani vyrovnat nepodaří. Hlavně druhá polovina byla pro mě lehké zklamání. Skoro to vypadá, že všechny nápady si tvůrci vystříleli v té první a ke konci nám servírují spíš to, co už jsme viděli ve všech třech filmech tisíckrát. Pořád to funguje, pořád to vypadá skvěle, pořád to baví, ale ani zdaleka ne tak, jako když jsme to viděli poprvé.

Tahle série nikdy nebyla o příběhu a tady tomu není jinak. Příběh znovu působí jako chudý příbuzný, někdy vás vytrhne z tempa, někdy vám představí novou postavu, o které vám toho ale skoro nic neřekne a někdy vám naprosto zbytečně zamotá hlavu, celkově ale spíš otravuje.

John Wick 3 (v angličtině John Wick: Chapter 3 – Parabellum) má k dokonalosti daleko, přesto je to jeden z nejlepších akčních filmů poslední doby, který vás celkem určitě bude bavit a jen tak v zapomnění neupadne. Všechno napovídá tomu, že přijde další pokračování a to je možná ta největší vada na kráse.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: