Spisovatelé do knihoven

Už od podzimu 2017, kdy Asociace spisovatelů ve spolupráci s knihovnami spustila jedinečný projekt Spisovatelé do knihoven, už nás, jako jednu z několika vybraných knihoven v republice, navštívilo mnoho významných a oceňovaných českých autorů. Ti předčítali ze svých románů, básnických sbírek nebo děl vydaných časopisecky a často se museli i zdržet trochu déle než plánovali, aby mohli čtenářům a posluchačům zodpovědět všechny zvídavé otázky nebo vepsat věnování do knih.

Díky tomu jsme na vlastní oči viděli držitele Ceny Jiřího Ortena, vítězky literárních cen Magnesia Litera či Drážďanské ceny lyriky. Autory jejichž díla byla vybrána mezi nejlepší knihy roku ihned po vydání nebo dokonce ty, jejichž díla byla adaptována pro stříbrné plátno!

Byli tu básníci i prozaici a to profesor Petr Hruška, esejista a kritik Jakub Řehák, šéfredaktor Tvaru a terapeut Adam Borzič, kulturolog a novinář Marek Šindelka, nakladatel a obdivovatel básníka Blatného Martin Reiner, redaktor a publicista Milan Ohnisko, recenzentka a novinářka Ivana Myšková, dramatik, scénárista, rabín Karol Efraim Sidon, překladatel a publicista Petr Borkovec, redaktorka, kulturoložka a mongolistka Petra Hůlová, editorka a kritička Olga Stehlíková, scénáristka a publicistka Irena Dousková, překladatel a redaktor Miloš Urban, dramaturgyně a scénáristka Radka Denemarková, lékař a esejista Michal Maršálek, korektorka a recenzentka Anna Bolavá, dramaturgyně a korektorka Lucie Faulerová, novinářka a reportérka Adéla Knapová..

A minulý týden jsme tu měli překladatele a publicistu Ondřeje Hanuse!

Místním gymnazistům sympatický mladý básník přednášel básně ze svých sbírek Stínohrad (2008) a Výjevy (2014), za které získal Cenu Jiřího Ortena, nebo z poslední sbírky Volné verše (2017). Záhy si získal publikum především vyprávěním o okolnostech vzniku své první sbírky a také potěšil několik studentů tím, že sdílí podobný hudební vkus. Součástí přednášky spojené s autorským čtením byl totiž i poslech jeho zhudebněné básně, což mnohé velmi příjemně překvapilo. Kdo by byl řekl, že básník, který využívá velmi originální formy veršů jako jsou gazely či rondely a v případě první sbírky naprosto geniálně cizelované sonety, má v oblibě death metal. V téměř dvouhodinovém programu zazněla jména kolegů, kteří mu byli inspirací a neváhal se podělit ani o zážitky spojené se spoluprací s J. H. Krchovským na antologii Současné české básně 2018.

hanus Ondřej Hanus 16. května v naší knihovně

Poslední autorkou, která v rámci tohoto jedinečného cyklu zavítá v červnu do chodovské knihovny, je básnířka Simona Racková, držitelka Drážďanské ceny lyriky za rok 2016. Srdečně vás všechny zveme!

A nezapomeňte! Aby vám do budoucna neuteklo nic z toho, co se u nás v knihovně děje, sledujte naše sociální sítě. To úplně nejjednodušší je pak kliknout rovnou na události na našem Facebooku. Ten je vážně vymazlený a najdete na něm úplně nejvíc z aktuálního dění v knihovně!

(Pak nás najdete ještě na Instagramu, kde jsou spíš momentky z vybraných akcí, knižní tipy nebo soutěžní fotky a nakonec máme Twitter, kde se staráme hlavně o to, aby se vědělo, jak jsou všechny knihovny úžasné a kde si rádi povídáme se nejen se čtenáři a knihomoly, ale někdy i s autory, překladateli či ilustrátory! 😉 )

1 komentář: „Spisovatelé do knihoven

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: