Dubnové Science Café

V Městské knihovně ve středu 10. dubna opět proběhlo další Science Café!

Do Chodova tentokrát přijela odborná novinářka Ludmila Hamplová, která se zejména v práci pro Zdravotnická deník specializuje na odhalování mýtů, šarlatánů a vůbec mediální manipulace na poli medicíny.

Přednáška probíhala ve velmi neformální a přátelské atmosféře, jako jste u nás v knihovně zvyklí a ve výborně připravené prezentaci paní Hamplová seznámila publikum nejen s nejrozšířenějšími fámami a hoaxy, ale také jak je poznat a jak se proti nim bránit.

IMG_20190410_171453

Je velmi dobré si pamatovat, že pokud jakákoliv zpráva výrazně útočí na naše emoce, je dost dobře možné, že se nemusí zakládat na pravdě a je vhodné ji ověřit už třeba jen jednoduchým zadáním titulku do internetového vyhledávače nebo například na stránkách manipulatori.czKonkrétní zprávy ověřujte také na hoax.cz nebo si určitě přečtěte velmi užitečnou stránku Zvol si info, kde vás naučí pohybovat se bezpečně mezi zprávami na internetu. A jelikož máme i knižní doporučení od paní Hamplové na publikaci Petra Nutila Média, lži a příliš chytrý mozek, brzy na tuhle perfektně zpracovanou knihu, která by vás mimo jiné měla naučit prokouknout manipulativní techniky, napíšeme recenzi! Na toto téma máme také doporučení na tento článek, jehož autorem je Roman Máca. Skvěle zpracováno! A poslední „osvětový“ tip je na youtubera Kovyho a zde máte rovnou jeho video s názvem Je to pravda?, které je velmi výstižné!

Paní Hamplová informovala také o konkrétních případech, kdy nesprávnou prací sdělovacích prostředků nebo kvůli publikaci neověřených článků laiky na sociálních sítích došlo k dezinformování veřejnosti, což mnohdy vedlo i k nenapravitelnému poškození zdraví.

Vysvětlila nám, jakým způsobem jsou schopni nejrůznější veřejně známé osobnosti manipulovat svou fanouškovskou základnou a vydělávat na lidech, kteří pod vlivem zjitřených emocí berou v podstatě nesmysl za holý fakt. Tímto způsobem ovlivnění lidé, kteří jsou jinak velmi inteligentní a vzdělaní, mají nutkání utrácet neuvěřitelné sumy financí za kupříkladu obyčejný leštěný kamínek jen z toho důvodu, že je atraktivně pojmenován a jsou mu přisuzovány někdy až nadpřirozené schopnosti.

Nesmírně zajímavou částí přednášky bylo i laickou a odbornou veřejností stále častěji zmiňované očkování. Nejen v naší zemi, ale i ve srovnání s Evropou nebo Amerikou, která nyní prochází nebezpečnými epidemiemi chorob, které podle všech předpokladů mohly být díky plánovanému plošnému očkování už dávno vymýceny.

Fakt, že část populace odmítá z nejrůznějších důvodů vakcinaci, způsobilo především to, že jsme se těchto nebezpečných a nesmírně nakažlivých chorob přestali bát. A to i přes téměř padesát tisíc úmrtí novorozenců ročně celosvětově na tetanus. Nebo v české či slovenské republice nynější děsivý nárůst počtu onemocnění spalničkami způsobený zejména klesající proočkovaností dětí. Za první kvartál letošního roku je totiž nyní nakaženo více osob než za celý loňský rok a nemocní jsou již ve dvanácti ze čtrnácti krajů republiky! Zde doporučujeme stránku vakcinace, publikované posty klubu skeptiků Sisyfos, nebo rozsáhlý, avšak velmi komplexní a skvěle vypracovaný článek o očkování na stránkách Zdravotnického deníku.

Kromě smutných, ale nad míru varujících příkladů, získali posluchači i velmi užitečné rady. Kupříkladu, když se od lékaře dozvíme o nepříjemné diagnóze, to nejlepší, co pro své zdraví můžeme udělat je neptat se na rady přes sociální sítě, ale buď vyhledat dalšího odborníka a specialistu na dané onemocnění nebo si najít sdružení pacientů se stejnou diagnózou. Takové spolky totiž nejlépe poradí na koho se obrátit, či na jaké otázky se nezapomenout u lékaře zeptat nebo dokonce, kde najít psychickou podporu nejen pro sebe, ale i pro blízké. Podívejte se například na stránku sdružení pro pacienty s rakovinou prsu a jejich rady jak komunikovat s lékaři – užitečné nejen pro tuto diagnózu…

Užitečný bude určitě i dotaz na vaše léky, pokud vám váš ošetřující lékař nevysvětlil dostatečně účinky, nebo máte léků více od různých specialistů.

Publikum mělo i plno zajímavých dotazů a přednáška se tak protáhla až do doby, než byly všechny zodpovězeny velmi fundovaně včetně těch, které byly doplněny osobní zkušeností. Těšíme se už nyní na další odborné hosty, kteří poskytnou návštěvníkům Science Café v MěK Chodov také tolik užitečných informací a příjemně strávených chvil.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: