Středověké Science Café

V pondělí 25. března nás v rámci přednášek Science Café navštívil významný historik profesor Jaroslav Čechura. Tenhle pán má na svědomí více než 30 knih, ve kterých se zabývá obdobím středověku. Kromě publikací o slavných královských a knížecích rodech na našem území, se ve své práci zabývá životy obyčejných lidí. A právě na tohle téma pan profesor u nás v knihovně hovořil.

D2hiWYnWoAIhgIo

V komorní útulné atmosféře našeho půdního prostoru nám pan profesor představil své oblíbené historické období, dobu pobělohorskou a svůj výklad podepřel obrovským množsvím probádaných písemností, zejména z jihočeských archivů, kde se nachází tisíce dokumentů mapujících nejen život tehdejší aristokracie, ale právě život venkovského obyvatelstva tamnějších panství.

Dozvěděli jsme se například, že ženy a muži pobělohorského venkova žili mnohem rovnoprávnějším životem, než jsme se domnívali. Nebylo například žádnou výjimkou, že se ženy bez mužského doprovodu po práci sebraly a šly na žejdlík piva do hostince. Nebo že ve veřejně projednávaných sporech měl hlas ženy naprostou stejnou váhu jako mužský. Nebo například, když statkářka ovdověla, okolí netlačilo na další sňatek (jak známe z historicky nepřesných filmů či románů), ale často se stala odhodlanější a lepší „manažerkou“  rodinné „firmy“ než za dob vedení manžela.

Čechura nepopisoval jen život veřejný, ale i ten, který se do učebnic dějepisu nepíše. V archivech jednotlivých panství četl a často i detailně prostudoval mnoho kauz, které pečliví úředníci zaznamenali z důvodů statistických, finančních nebo proto, že se projednávaly soudně a odhalovaly život venkova ze zcela jiného úhlu než byla drsná robota nebo práce na statcích a polnostech. Šlo o kriminalitu spojenou se sexuálním životem! Zajímavou kapitolou bylo cizoložství nebo incestní jednání..

Byl skutečně maloměstský a venkovský sex v době temna skutečně takovým tabu? Jak se chovali lidé v zajetí lásky, vášně nebo po bujaré oslavě či když se nikdo nedíval? Jak se tehdejší obyvatelstvo dívalo na nemaželský sex? Či jak se trestali provinilci usvědčeni z trestných činů jako bylo například znásilnění nebo krádež? A jak vážně se bral příslib manželství? Nebo co všechno byli schopni muži udělat, aby se vykroutili z manželského chomoutu? O tom všem a i mnohém dalším velmi zajímavou a přístupnou formou pan profesor vyprávěl. Téma skutečně zaujalo bez rozdílu všechny posluchače, kteří pana profesora po skončení přednášky téměř nenechali vydechnout a kladli další zvídavé dotazy.

Děkujeme za návštěvu, která se nesla na historické vlně a těšíme se už nyní na další Science Café, které se bude konat už 10. dubna. Hostem bude paní Ludmila Hamplová, která pohovoří o současné medicíně!

54516354_259891104954364_2124023097815203840_o

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: