Science Café III.

V pondělí 28. ledna se konalo první letošní Science Café. Což jak už jistě víte, je cyklus popularizačních přednášek, které mají za cíl přístupnou formou představit široké veřejnosti různé obory nebo zajímavé vědecké fenómeny samotnými odborníky na danou problematiku.

Ta římská trojka v nadpisu znamená, že v naší knihovně proběhla přednáška pod touto hlavičkou už potřetí. První loni odstartoval chemik a nadšený popularizátor přírodních věd Jan Havlík. Druhé SC pak ozdobila okouzlující dáma, profesorka Helena Illnerová. Oba dva vědce si můžete připomenout díky tomuto blogu. Stačí jen kliknout sem.

Tentokrát mohli návštěvníci knihovny vidět a slyšet novináře, pedagoga a spisovatele Leoše Kyšu z Českého klubu skeptiků Sisyfos, který přednášel na téma Média, manipulace, konspirace.

Skvěle vypracovaná prezentace a zajímavé, mnohdy až bizarní příklady toho, jak moderní člověk v zajetí magického myšlení dokáže věřit konspiračním teoriím, dokonale zaujaly početné a zvídavé publikum. Návštěvníci se mimo jiné dozvěděli, jakým způsobem přemýšlet nad medializovanými kauzami a jak postupovat při ověřování uvedených informací v případě pochybností. Vynikající byla i část přednášky, kde pan Kyša osvětloval některé stále přetrvávající teorie týkající se například homeopatik nebo očkování. Dozvěděli jsme se i jakým způsobem s dalšími odborníky testují lidi, kteří věří ve své paranormální schopnosti. Šlo opravdu o dost fascinující experimenty a historky s nimi spojené vyvolávali jak údiv, tak i hlasitý smích.

Poučný večer zakončila improvizovaná autogramiáda, kde si na své přišlo i několik fanoušků sci-fi a fantasy, kteří autora znají pod pseudonymem František Kotleta.

Za organizátory mohu jen poděkovat za skvělý večer!

Určitě si nenechte ujít další přednášky na březen, které by se měly nést na vlně středověké historie.

kysa

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: