Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

I přesto, že jsem celkem velkým fanouškem Harryho Pottera, mě zprvu nový filmový přírůstek do tohoto světa nechával naprosto chladným. První díl Fantastických zvířat (Fantastická zvířata a kde je najít) měl premiéru již v roce 2016, já ho ale viděl až necelý týden před premiérou dílu druhého a bylo to pro mě velmi příjemné překvapení.

Je pravda, že jsem vlastně nic neočekával a tak by na tom musel být film hodně bídně, aby mě zklamal. Nedá se říct, že bych byl nějak oslněný, ale celé to pro mě fungovalo vlastně docela dobře a minimálně v první polovině to pro mě byla příjemná oddechovka. Nejsem sice velkým fanouškem Eddieho Redmayna, ale do role Newta Scamandera mi sedl docela dobře a pro jednou jsem tak nemusel být znechucený koukáním na jeho nesympatický obličej. Stejně tak mě bavila komediální role Dana Foglera. V druhé polovině se bohužel radikálně změní nálada filmu a ta změna mi jemně řečeno moc neseděla. Vytknout se filmu dá určitě i to, že postrádá nějaký zajímavý a souvislý příběh, v 80% filmu totiž hlavní hrdinové jen pobíhají z bodu A do bodu B a při tom se snaží něco ulovit. I tak jsem si první díl užil a na ten druhý jsem se do kina těšil.

Začneme rovnou od příběhu, ten tu tentokrát je, ale opět to není zrovna hitparáda. Respektive na příběhu jako takovém asi není nic špatného. Opět se zde opakuje už tolikrát omílaný motiv. Velký zlý chlapík shromažďuje stoupence, aby potom ideálně ovládl svět, no a v cestě mu stojí malá a statečná skupinka hrdinů. Nic nového, ale pořád to funguje dobře. Problém ale je, že příběh, vztahy a hlavně minulost jednotlivých postav jsou naprosto nesmyslně zamotané. Autorka J. K. Rowling se zřejmě snažila diváky ohromit a zmást a místo toho se ztratila v příběhové pavučině, kterou sama vytvořila. Jsem hodně zvědavý, jak se jí povede ze všeho vymotat v následujících pokračováních. Nutno dodat, že prostoru na to bude mít opravdu hodně, protože v plánu jsou ještě další tři filmy a vzhledem k tomu, jak dobře Potterovský svět vydělává, tak není jediný důvod k tomu si myslet, že by studio chtělo pokračování jakkoliv ochudit, případně dokonce zrušit.

Co bych naopak pochválil je hlavní záporák. Kouzelník Grindelwald v podání Johnyho Deppa je naprosto archetypální vyobrazení zla a funguje to podle mě skvěle. Dřív jsem měl Deppa moc rád, byl pro mě trochu zjevením. Hrál zajímavé šílence, kterým dokázal vdechnout život i charisma. V posledních letech jsem u něj tuhle schopnost trochu postrádal, ale teď se vrací v plné síle. Je pravda, že ve filmu skoro nepoužije mimické svaly, ale právě ta bezemočnost a chlad dodává postavě uvěřitelnost. Pochválil bych i Grindelwaldovo protipól, tedy Brumbála, kterého ztvárnil Jude Law. Pro mě bylo ovšem trochu zklamání, že právě Brumbál nedostal více prostoru, to by se ale mělo v následujících filmech změnit.

Ostatní postavy a herecké výkony byly spíš průměrné. Možná bych znovu vypíchnul Dana Foglera a jeho Kowalskiho, jehož osud mi asi jako jediný nebyl úplně ukradený, ale už ani on pro mě neměl takovou sílu jako v prvním filmu. U ostatních postav, ať už kladných nebo záporných, nových nebo již známých, mi vlastně bylo celkem jedno, jestli je ještě v příběhu uvidím nebo ne, což není zrovna dobré znamení když sledujete film, kdy kouzelníci neustále bojují na život a na smrt.

Jak mnozí z vás víte, předlohou pro filmovou série se stala kniha (encyklopedie) Fantastická zvířata a kde je najít. Na předlohu se tak trochu kašlalo už u prvního dílu, je to logické, podle encyklopedie asi moc dobrý film s příběhem natočit nejde. Přesto mě trochu mrzí, že zvířata samotná dostávají méně a méně prostoru. Škoda je to hlavně proto, že tenhle fantastický svět má co nabídnout a právě v těchto filmech byla možnost to ukázat, místo toho se ale opět dostáváme do velké války dobra se zlem.

Při sledování prvního dílu jsem si možná trochu naivně myslel, že by se mohla vrátit ta krásná pohádka, jakou byly první dva díly Harryho Pottera. Bohužel, žádná pohádka, ale opět temné drama, které spadá do šedého průměru dnešní filmové tvorby. Má své světlé momenty, má skvělou výpravu a herecké hvězdy, ale ničím vás nenadchne, ničím nepřekvapí.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: