Science Café podruhé

15. listopadu o spánku a biorytmech

Ve čtvrtek v naší knihovně konalo už druhé Science Café. Chodovská „vědecká kavárna“ se v útulném půdním prostoru naplnila téměř do posledního místečka. A nebyli tu jen místní. Atraktivním tématem se nechali zlákat i návštěvníci z Lokte nebo Nové Role.

Vzácným hostem byla tentokrát přední česká fyzioložka a biochemička prof. RNDr. Helena Illnerová DrSc., která jako první na světě se svým týmem zjistila, že biologickými hodinami v mozku je řízena tvorba melatoninu v šišince mozkové.

IMG_20181115_183416

V úvodu paní profesorka zmínila překrásný citát z nesmrtelné knihy Miguela de Cervantese: „Dobrý skutek vykonal, kdo vynalezl spánek, je to plášť zakrývající všechny lidské myšlenky, potrava zaplašující hlad, voda hasící žízeň, platný peníz, jímž si můžeme koupit všechno, váha a závaží vyvažující stejně pastýře jako krále, hlupáka jako učeného.“

A pak už jsme se zaujetím poslouchali, jak složitě strukturovaný je lidský spánek a jaké úžasné objevy na poli lidské biochemie a rytmů, nastartoval výzkum drobných octomilek. Dozvěděli jsme se, jak lidské tělo a jeho pochody řídí neuvěřitelně maličký párový orgán, suprachiasmatická jádra – naše biologické hodiny v mozku. Nebo o tom, jak to mají se svými hodinami v mozku slepí lidé, kteří nedokážou vnímat světlo a tmu.  Také jsme pochopili, kdo z nás má jaký chronotyp a tedy je sova či skřivan. A nyní víme, jak je náš cirkadiánní (okolo denní) rytmus ovlivněný denním světlem a jak se městský člověk, který na čerstvém vzduchu tráví minimálně času, spíše opožďuje za čtyřiadvacetihodinovým rytmem Země. A že spánkový režim neovlivňují jen naše biologické hodiny nebo to, jak jsme k nim hluší a tím si je můžeme velmi nepříjemně rozladit, ale také, jak jsme každý jedinečný, včetně genové výbavy.

Posluchači velmi ocenili užitečné rady, jak zdravě si svůj „vnitřní budík nařídit“ a nejen tím i kontrolovat svoji hmotnost, což s potěšením kvitovali všichni, kteří už někdy vyzkoušeli nějakou dietu. 😉

Za posluchače mnohokrát děkuji paní profesorce za to, že nás poctila svou návštěvou a podělila se s námi o nesmírně zajímavé informace a užitečné rady ohledně spánku. A především o tu nejdůležitější – zbytečně se nestresujte!

P.S. Když jsme si před přednáškou s paní profesorkou povídaly o všem možném, řeč se stočila například na její práci pro skauty, nebo o tom, co každého knihovníka nejvíc zajímá – vtazh ke knížkám! A velmi mě potešilo jaké zajímavé knihy paní profesorka čte, kdo jsou její oblíbení autoři (Kurt Vonnegut například ;-), na kterou knihu se nyní chystá a která kniha ji v poslední době zaujala (Jako bychom dnes zemřít měli od Miloše Doležala).

Zde najdete sloupek o našem prvním Science Café. Už nyní se těšíme na to další! A vy?

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: