Bohemian Rhapsody

Hudba Queen se vám možná nemusí líbit, můžete nenávidět excentrický styl Freddie Mercuryho, stejně tak můžete nenávidět jeho nabitý chrup nebo extravagantní styl oblékání, občasné arogantní výstřelky, hvězdné manýry, knír, zvláštní pohyby, životní styl a další. K nenávidění je toho spousta, stejně jako u jiných hvězd. Ale film? Film budete milovat.

Film – poněkud zkratkovitě, přesto poutavě – přináší příběh kapely od začátku, až do konce. Přirozeně, Freddie byl hlavní hvězdou a není tomu jinak ani teď. O hereckém umění Ramiho Maleka už toho bylo nabásněno hodně. Přesto i já musím přidat svojí trošku. Herec, který opravdu prorazil až poměrně nedávno svojí rolí v seriálu Mr. Robot, předvádí naprosté mistrovství. V minulých letech bych nepochyboval o tom, že si za svůj výkon odnese Oscara. V letošním roce má ale tak velkou konkurenci, že si nedovolím tvrdit, jestli zlatou sošku nakonec dostane právě on. Zasloužil by si jí, o tom není pochyb, ale takových je tu víc. Neměl jednoduchý úkol, ztvárnit jednoho z nejikoničtějších zpěváků historie, legendu, která i více než po čtvrtstoletí od své smrti inspiruje další. Jeho herecký výkon byl dechberoucí, pohyby, výrazy, energie, všechno zvládl perfektně. S trochou nadsázky si dovolím říct, že lépe už by to zahrál snad jen samotný král Freddie. Ale stejně tak si zaslouží absolutorium i jeho herečtí kolegové, i díky nim měl film neuvěřitelnou atmosféru a přesto, že nešlo o dokument, neměl jsem problém věřit, že sleduji autentický příběh Queen.

Obdiv si zaslouží i celý tvůrčí tým vedený velezkušeným režisérem Bryanem Singerem. Obdiv hlavně za to, že projekt, s tak složitým vývojem, dokázali vůbec dokončit. O filmu se toho v průběhu asi osmi let napovídalo hodně, práce na něm postupně končily a zase začínaly nanovo. Několikrát se měnil scénář, došlo k přeobsazení herců, změny se konaly i na postech režiséra nebo scénaristy. To všechno zapříčinilo obavy o následnou kvalitu filmu. Do prvního traileru asi jen málokdo věřil, že nepůjde o totální propadák. Ale to, co se nakonec povedlo by mělo vstoupit do filmové historie a také do všech žebříčků „sto filmů, které musíte vidět, než zemřete.“ Do, zhruba dvou a čtvrt hodiny, se povedla vměstnat spousta silných momentů. Film vás rozesměje, ale donutí i k slzám, možná vás i zamrazí. Na tom nic nemění ani, pro mě trochu zbytečně utahaná druhá polovina nebo z mého pohledu až moc natažený závěr, který byl ale pro jiné to nejsilnější, co viděli.

Jak už jsem řekl, nemusíte milovat Queen, ale silné příběhy miluje snad každý a tohle silný příběh bezesporu je, navíc precizně podaný. Nejde sice o dokument, přesto vám ukáže něco málo z toho, jak kapela fungovala a tvořila. Uvidíte vztahy jednotlivých členů i vzestup a pád hvězdného Freddieho Mercuryho. To všechno za doprovodu nesmrtelných rockových hitů.

Úžasná atmosféra, geniální herecké výkony a příběh o umění, slávě a hledání sebe sama. Zkrátka film, který by měl vidět každý. Galileo!

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: